Varna pot v šolo
Varnost učencev v prometu
Zbrana gradiva o varnosti učencev v prometu na poti v šolo in domov.
Termine in opise postajališč šolskega avtobusa boste našli v rubriki Šolski prevoz.
Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu RS opozarja
Šola in starši s svojim zgledom ter prometno vzgojo skupaj oblikujemo varne oblike ravnanja v prometu.
Starši naj skupaj z otroki načrtujejo pot v šolo. Vedno izberemo najvarnejšo pot in ne najkrajše. Otroka je potrebno naučiti varno hoditi po teh poteh, varno prečkati ceste in križišča.
Za otroke, ki so mlajši od 7 let, je potrebno zagotoviti spremstvo osebe, ki je starejša od 10 let.
Da bodo ostali udeleženci v prometu pozorni na vaše otroke, naj imajo oblečena svetlejša oblačila, pripete kresničke ali drugo svetlobno znamenje. Učenci v prvem razredu dobijo rumeno rutico.
Vedno hodimo po pločniku. Če cesta nima pločnikov, hodimo po levi strani, da vidimo vozilo in se mu pravočasno umaknemo.
Otroci, ki jih vozimo v osebnih avtomobilih, morajo biti (glede na starost in višino) zavarovani z otroškim varnostnim sedežem (nižji kot 150 cm) ali varnostnim pasom (višji kot 150 cm). Če v avtu ni možnosti, da bi vgradili otroške sedeže, morajo otroci do 12 leta sedeti na zadnjih sedežih.
V avtobusu otroci ne smejo sedeti na prvih sedežih in ne na sredinskem zadnjem sedežu. Večja in težja prtljaga mora biti shranjena v prtljažniku.
Kolesarji so poleg pešcev najbolj ogrožena in izpostavljena skupina prometnih udeležencev. Težja poškodba možganov malokdaj ostane brez posledic. Z zaščitnimi čeladami lahko zmanjšamo število poškodb glave.
Uporaba čelade je primerna za vse kolesarje, udeležence v prometu in tudi za vožnjo po dvorišču, saj so tudi pri majhnih hitrostih nevarni robniki in druge ovire.
Vedno uporabite varnostne pasove in varnostne sedeže za otroke!
Raje stokrat prečkajte cesto skupaj s svojim otrokom, preden jim enkrat dovolite, da jo prečkajo sami! Prepričajte in navadite svojega otroka, da bo pri vožnji s kolesom vedno nosil čelado!