Preventivni ukrepi mreže zdravih šol za preprečevanje medvsrtniškega nasilja pri otrocih in mladostnih v šolskem okolju.
Medvrstniško nasilje (MVN) ni običajen in sprejemljiv del odraščanja. Zaradi njega imajo lahko otroci, ki ga doživljajo, različne negativne posledice. MVN žal ni redko, kot bi si morda mislili. Nedavna raziskava, ki smo jo izvedli na ISA institutu je pokazala, da je kar 13,1 % v raziskavo vključenih otrok, ki obiskujejo četrti in peti razred, v tem šolskem letu doživelo vsaj eno obliko MVN (podatki pridobljeni v okviru raziskave Napovedniki občutka pripadnosti učencev razredu, 2023). Še bolj zaskrbljujoči so podatki nedavne tuje študije, v kateri sta G. Kashy-Rosenbaum in D. Aizenkot (2020) ugotovili, da je kar 55 % učencev in učenk v preteklosti že doživelo MVN na spletu.
Zaradi zgornjih razlogov šole vključene v mrežo zdravih šole intenzivno izvajamo programe in delavnice za zmanjševanje in preprečevanje medvrstniškega nasilja.
V okviru progama zdrave šole izvajamo na OŠ Dragomelj preventivne ukrepe za preprečevanje medvrtsniškega nasilja.
Na letni ravni poteka na šoli projekt Botrstvo, Mirovna miza, Lepa beseda lepo mesto najde… Poleg tega na razrednih urah učitelji razredniki v sodelovanju s svetovalno službo izvajajo različne dejavnosti, kot so krepitev razredne klime in razvijanje osebne prožnosti.
Vodja zdrave šole Talja Žigon